שותפות בין העמותות תמנע מהממשלה לשים ליזמים חברתיים מקלות בגלגלים

שותפות בין העמותות תמנע מהממשלה לשים ליזמים חברתיים מקלות בגלגלים
צילום: Michelle Meiklejohn-www.freedigitalphotos.net


היזם החברתי יודע שני דברים בביטחון מלא:

 1. לא היה לאף אחד אחר, לרבות הממשלה, חשוב מספיק לעשות את מה שהוא עושה, ו-
 2. אף אחד לא ייתן הקלות או בטחונות לאפשר הישרדות פיננסית – על אחת כמה וכמה, אין הלוואות ואין מסגרות אשראי ללא בטחונות אישיות במלואן.

בכל זאת, ההחלטה ליזום התקבלה.

חברים תומכים גויסו, פעילויות הותחלו, הצלחות ראשונות נרשמו, וכל זאת ללא שום עידוד או תמיכה מטעם הרשויות או הממסד – אישור ניהול תקין אין (זמני יש, אבל הוא לא מועיל לאור חוסר היסטוריית הפעילות), הכרה לצורכי מס על תרומות לתורמים אין (הרי התהליך להכרה לפי סעיף 46 לוקח בערך 5 שנים), אבל אם כל הקושי נרשמה הצלחה במילוי כל התנאים לרישום, פתיחת חשבון בנק והקמת מסגרת ארגונית עמותתית.

 רגע שנייה, הקמנו עמותה על מנת לתת מענה לצורך שזיהינו, לא מטרה הזויה אלא משהו שבאמת מכה באוכלוסייה די גדולה באופן משמעותי. הבנו שישנן מלחמות בקרב גופי בממסד, שהיו אמורים לתת את אותו המענה לצורך, בכל הנוגע לסדרי עדיפויות ותקציב ולכן נקטנו ביוזמה, לכאורה מבורכת בקרב המונים, לעשות את מה שצריך….. אז למה זה כל כך קשה?

סליחה, לקושי ציפינו, אבל למה מקשים עלינו כל כך?

 • ספקים לא רואים בנו לקוח בר קיימא. "תיכף תיעלמו", הם אומרים, "ואז מי ישלם?", או "אה, כולכם רק רוצים הנחות והקלות – גם אני צריך להביא משכורת הביתה!"
 • הבנקים לא בדיוק נחמדים אלינו. "..ונצטרך ערבות אישית של שלושה אנשים לפני שנוכל לפתוח את החשבון. בוודאי שלא תהיה מזגרת אשראי, ועל העמלות תדברו איתנו כשיש לכם מחזור פעילות מוכח." – תודה, באמת.
 • התורמים נחמדים, מעודדים, מבינים… אבל יש להם, לכמעט כולם, כבר את הנושא המחמד שלהם, או שבדיוק נפלנו ברגע בו עושים חושבים על משמעות הנתינה שלהם, אבל "נשמור על קשר".
 • והממשלה? מה איתה?

קשה לי מאוד עם היחס של המחוקק ליזמות חברתית, לגופי המגזר ה-3 בכלל.

למה ככה?

 • הרי באנגליה כשרושמים עמותה, אם סיום תהליך הרישום, מול רשות אחת ייעודית, העמותה מקבלת את מלוא ההכרה לפטור ממס לתורמים על תרומות. אז למה, ככה?
 • הרי בארה"ב העמותה ויזם החברתי נחשבים השותפים גם של הממסד וגם של העולם העסקי. אז למה, ככה?
 • הרי לעסק כאן בישראל, על אף השיפורים וההקלות הנוספים הנדרשים לטובתם, ישנן מסגרות לליווי, חונכות ומימון. אז למה, ככה?

 אולי כי…

 • "אנחנו רוצים למנוע ניצול לרעה באמון הציבור" – תעשה לי טובה! אכן יש נוכלים שבאים מלכתחילה לעבוד על הציבור, אבל בשיעור קטן יותר בהרבה  יחסית לתופעה בקרב עמיתיהם בשאר שווקי התעסוקה.
 • "החזר מס על תרומות הוא בעצם השתתפות ממשלתית בפעילות" – אפילו מעליב! החזרי מס על תרומות בישראל מסתכמות בפחות מחצי אחוז מהכנסות המשק ממיסים. פעילות המגזר ה-3 חוסך לקופת המדינה הרבה מאוד מעל ומעבר לזה.
 • "אנחנו לא חושבים שמשכרות העתק במגזר ה-3 הן אתיות" – זה כבר הוצאת דיבה!

הידעתם?

אחד המעשים האחרונים שעשה שר האוצר יובל שטייניץ לפני הבחירות היה להעביר חוק שבין יתר הסעיפים בו הגביל את המשכורת למנכ"ל עמותה ל-48,000 ש"ח לחודש ברוטו.

על פניו זה חוק הגיוני, לא? הרי אנחנו לא רוצים שכספי תרומות ונדבות ילכו לכיסיהם של מנכ"לים הנוסעים ברכבי פאר ומשתכרים גבוה מדי, נכון?

לא נכון?

החוק הזה הוא לא רק מיותר, הוא אף מזיק לשמן הטוב של כל כך הרבה עמותות, ומנהליהן. אתן רק שני נימוקים:

 1. העברת חוק היא מעשה קיצוני. עצם קיום החוק, והתהליך שהביא לחקיקתו, נותן לכל בר דעת הרושם שישנה בעיה המצריכה טיפול יסודי כל כך על מנת להסדיר אותה. לשמחתי אין כזה מצב. החוק, שהעברתו עלה למשלם המיסים כ-5 מיליון ש"ח, הגביל את משכורתם של 5 אנשים בדיוק (לפי נתונים שהתפרסמו בדה מרקר). 5 אנשים! זה לא מקומם?
 2. מי היא הממשלה להיכנס לעניינים כאלה? היא מתקצבת את העמותות? היא מעודדת איכשהו את פעילות גופי המגזר ה-3? ההצמדה של תנאי השכר של בכירי עמותה לאלה של מנהלים בחברות ממשלתיות מוצדקות אך ורק אם הממשלה גם מוכנה לתת גיבוי תקציבי מובטח ומראש לאותן העמותות מיום היווסדן ועד ליום פירוקן – אם לא, איזו חוצפה!

תרגישו חופשי להציג נימוקים נוספים בתגובות לכתבה זו, בבקשה. בואו נתחיל לעמוד על שלנו, שזה בעצם גם שלהם.

אין אני מרגיש מקופח, ואין אני הולך לאיבוד באי הצדק שבעניין, אבל כן הייתי רוצה לאפשר הבנה ולעודד שותפות. אני מאמין באמונה שלמה שאפשר אחרת.

בכנס Amuta21C אנחנו מאמינים שאפשר אחרת. אנחנו מאמינים שנוכל, כעמיתים למגזר, להתגבש וליצור קהילה מקצועית משתפת ומאוחדת. אנחנו מאמינים שנוכל, אם נפעל כמגזר, לקבל יחס אחר מאת הממסד, ושנוכל, בשיתוף פעולה עם הממסד ובהבנה ככל האפשר, לחדש את מנגנוני העבודה שלנו זו עם זו – מרישום עמותה ועד לגיבוי ממסדי גם בתקופות קשות.

עד אז – בואו ונזעק יחדיו!

להתראות ביום שני הבא, 9:30 – 16:45, בבית ZOA, אבן גבירול, ת"א

פרטים והרשמה – Amuta21C.com

ג'וני קליין – 052-2322336