סטודנטים מתקוממים על הצורך להודות לתורמים על מלגות – חוצפה ישראלית

סטודנטים מתקוממים על הצורך להודות לתורמים על מלגות – חוצפה ישראלית

 * עופי זיסר
בכתבה של תומר ולמר ב YNET  שפתחה את שנת 2012 התוודיתי לראשונה לכך ש"סטודנטים באוניברסיטת ת"א זועמים על הדרישה לכתוב מכתב תודה לתורמים שמימנו את המלגות שלהם". אחד מהם אף השכיל ואמר ש""זה מוזר מאוד שמוסד אקדמי אשר דוגל בחופש ביטוי וחשיבה עצמאית דורש מהסטודנטים שלו לכתוב מכתבי תודה".

זו עובדה ידועה וכואבת שהיקף התרומות מחו"ל לישראלים הולך ומצטמצם.  יש האומרים שהסיבה לכך היא המיתון הכלכלי המתמשך, יש האומרים שהסיבה היא ההחלטות המדיניות השנויות במחלוקת של ממשלות ישראל בשנים האחרונות.   יש האומרים שזו ההתבוללות של יהדות התפוצות שאחראית לכך.  סיבה נוספת שאנו נוטים להתעלם ממנה היא החוצפה הישראלית שמשתקפת בדעות הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב. 

אני מציעה לכל סטודנט ש"דוגל בחופש הביטוי וחשיבה עצמאית" לבחור לא לקבל מלגה. נקודה.  כל סטודנט המקבל השתתפות במימון לימודיו חייב להבין שיש חוזה בין נותן ומקבל.  סטודנט המקבל מלגת פר"ח מחוייב בפרויקט חונכות.  סטודנט המשתתף בתכנית שגרירי רוטשילד של קרן קיסריה מחויב אף הוא להתנדב בפרויקטים חברתיים חינוכיים. סטודנט המקבל מלגה מתורם מחויב לומר תודה.  זה חוזה הבנוי על נימוסים והליכות בסיסיים.  הנותן מושיט יד לעזרה והמקבל אומר "תודה".  זה כל כך פשוט. לא כפייתי, לא פוגע בחופש הביטוי, לא מעליב.  סתם נימוס אלמנטרי. 

את דרכי בעולם הפילנתרופיה התחלתי ב 1998 כשהתקבלתי לעבוד בקרן משפחתית פרטית בלוס אנג'לס.  ביומי הראשון, בישר לי נשיא הקרן שלא אעז להמליץ שהקרן תממן פרויקטים בישראל.  הנשיא, כמו רוב חברי הועד מנהל באותם ימים, היה יהודי חם ופרו-ישראלי.  הסיבה לתחושותיהם היתה עלבון קשה מניסיון העבר.  שנה לפני שהתחלתי לעבוד בקרן החליט הועד מנהל לתרום שני מענקים למוסדות אקדמיים בישראל, וזה למרות שמטרתה המוצהרת של הקרן היתה לתרום לארגונים בקליפורניה.  הקרן העניקה 50,000$ לאוניברסיטת תל אביב ו 50,000$ לאוניברסיטה העברית.     הנהלת הקרן לא קיבלה מכתב תודה או דו"ח על השימוש בכספים משתי האוניברסיטאות.  כלום מלבד קבלה. 

אני שמחה לדעת שכשני עשורים מאוחר יותר השכילה הנהלת האוניברסיטה להוקיר תודה ואף להכריח את מקבלי המתנה לכתוב מכתב.  זה בהחלט חינוכי להכריח את הדור שגדל על "השנור" לעשות את מה שבשאר העולם נראה נכון וטבעי. 

* עופי זיסר מלווה תורמים, קרנות ועסקים בהשקעות החברתיות שלהם, מסייעת במיפוי ומחקר, תכנון אסטרטגי, ניהול הפורטפוליו החברתי, וייצוג התורם. בעברה ניהלה את המרכז לפילנתרופיה בשיתופים, ועבדה בקרנות ישראליות ואמריקאיות.  offi@zisser.us